Schátralé budovy, ktoré nemá kto opraviť

Autor: Jana Perásková | 30.12.2014 o 14:38 | (upravené 30.12.2014 o 15:06) Karma článku: 6,51 | Prečítané:  2327x

Ako ich nazvať domy hrôzy, schátraliny? Vybrala som niekoľko takýchto skvostov z Brezna a okolia + zopár naviac, aby sa nečervenalo len Brezno.

     Sú neslávnou vizitkou našich miest a obcí. Niektoré boli alebo ešte sú majetkom obcí a miest a na ich katastrofálnom technickom stave sa podpísala aj neschopnosť predstaviteľov samosprávy vložiť sa do hľadania spôsobov ich obnovy a nového využitia. Vždy je jednoduchšie povedať, že sa niečo nedá, neschválili nám peniaze, neprešiel projekt, neodsúhlasil to pamiatkový ústav, alebo predáme to za 1 Euro, nech to máme z krku. Niektoré budovy dopadli tak zle zas pre majetkové spory, zhabanie banky, výpaľníctvo .., dôvodov môže byť viac, ale jedným z nich sú vždy peniaze. Každá táto budova má však svoj jedinečný životopis a zaslúžila by si opravu.

     Budovy v tirolskom štýlena Banisku pri vstupe do Brezna od Banskej Bystrice boli postavené ako súčasť areálu Maďarskej kráľovskej poľnohospodárskej školy v roku 1900. Okrem hlavnej budovy školy vo vedľajšej budove boli byty pre učiteľov a v ďalších pre šafárov, bírešov a tiež stajne pre dobytok.  Neskôr to bola štátnaroľnícka škola a dosť dlho aj internát pre hotelovú školu.

     Synagóga v Brezne na Štúrovej ul. bola postavená v prvých rokoch  20. stor. Projekt a stavbu synagógy zrealizoval v priebehu dvoch rokov Peter Payerberger. V roku 1930 bola synagóga zrenovovaná. Po deportácii židov v roku 1942 prestala slúžiť svojmu účelu. V rokoch 1950 -1984 v nej Poľnohospodársky nákupný podnik skladoval obilie. V roku 1984 mesto Brezno synagógu odkúpilo od Ústredného zväzu židovských náboženských obcí s cieľom zrekonštruovať ju a využívať objekt ako viacúčelovú kultúrno-spoločenskú sálu.

Budova chátra a aj keď sa využíva na výstavy a koncerty, v zime je prázdna, nevykurovaná. Zateká do nej, omietky sú plesnivé, a vonkajšia fasáda sa odlupuje.

Ako to vyzerá v okolitých obciach?

Ako to vyzerá inde?

Svoje ruiny majú napríklad aj v Tatrách.

No a potom sú tu budovy omnoho staršieho dáta, s ktorými si ťažko poradia aj najšikovnejší starostovia.

No a v dezolátnom stave majú budovy aj v našich najnavštevovanejších mestách, napríklad v kúpeľoch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?