Schátralé budovy, ktoré nemá kto opraviť

Autor: Jana Perásková | 30.12.2014 o 14:38 | (upravené 30.12.2014 o 15:06) Karma článku: 5,83 | Prečítané:  1474x

Ako ich nazvať domy hrôzy, schátraliny? Vybrala som niekoľko takýchto skvostov z Brezna a okolia + zopár naviac, aby sa nečervenalo len Brezno.

     Sú neslávnou vizitkou našich miest a obcí. Niektoré boli alebo ešte sú majetkom obcí a miest a na ich katastrofálnom technickom stave sa podpísala aj neschopnosť predstaviteľov samosprávy vložiť sa do hľadania spôsobov ich obnovy a nového využitia. Vždy je jednoduchšie povedať, že sa niečo nedá, neschválili nám peniaze, neprešiel projekt, neodsúhlasil to pamiatkový ústav, alebo predáme to za 1 Euro, nech to máme z krku. Niektoré budovy dopadli tak zle zas pre majetkové spory, zhabanie banky, výpaľníctvo .., dôvodov môže byť viac, ale jedným z nich sú vždy peniaze. Každá táto budova má však svoj jedinečný životopis a zaslúžila by si opravu.

     Budovy v tirolskom štýlena Banisku pri vstupe do Brezna od Banskej Bystrice boli postavené ako súčasť areálu Maďarskej kráľovskej poľnohospodárskej školy v roku 1900. Okrem hlavnej budovy školy vo vedľajšej budove boli byty pre učiteľov a v ďalších pre šafárov, bírešov a tiež stajne pre dobytok.  Neskôr to bola štátnaroľnícka škola a dosť dlho aj internát pre hotelovú školu.

     Synagóga v Brezne na Štúrovej ul. bola postavená v prvých rokoch  20. stor. Projekt a stavbu synagógy zrealizoval v priebehu dvoch rokov Peter Payerberger. V roku 1930 bola synagóga zrenovovaná. Po deportácii židov v roku 1942 prestala slúžiť svojmu účelu. V rokoch 1950 -1984 v nej Poľnohospodársky nákupný podnik skladoval obilie. V roku 1984 mesto Brezno synagógu odkúpilo od Ústredného zväzu židovských náboženských obcí s cieľom zrekonštruovať ju a využívať objekt ako viacúčelovú kultúrno-spoločenskú sálu.

Budova chátra a aj keď sa využíva na výstavy a koncerty, v zime je prázdna, nevykurovaná. Zateká do nej, omietky sú plesnivé, a vonkajšia fasáda sa odlupuje.

Ako to vyzerá v okolitých obciach?

Ako to vyzerá inde?

Svoje ruiny majú napríklad aj v Tatrách.

No a potom sú tu budovy omnoho staršieho dáta, s ktorými si ťažko poradia aj najšikovnejší starostovia.

No a v dezolátnom stave majú budovy aj v našich najnavštevovanejších mestách, napríklad v kúpeľoch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kto bude na Vianoce dokladať tovar? Firmy nevedia nájsť brigádnikov

Vo väčších mestách ponúkajú brigádnikom aj štyri eurá za hodinu, ale nikto nemá záujem.

SVET

Deň, ktorý navždy zostane dňom hanby USA

Od útoku na Pearl Harbor ubehlo 75 rokov.

PLUS

Anton Zajac: Šancou pre Slovensko je nová, slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu.


Už ste čítali?